7 tipov, ako nájsť vhodného investora

Investor je možno ten malý dielik skladačky, ktorý chýba k tomu, aby ste naplno rozbehli svoj startup alebo aby ste mohli expandovať. Lebo nápad máte skvelý a plán tiež. Všetko však stojí a padá na financiách. Na základe našich skúseností ponúkame 7 rád, ako si medzi investormi vybrať takého, s ktorým má váš biznis šancu na úspech.

Spôsobov, ako nájsť investora, je viacero. Mnoho ponúk je napríklad na internete, medzi nimi určite nájdete aj spoločnosti ako INVESTART, ktoré sa vyslovene špecializujú na investovanie. Svoje ponuky majú aj takzvaní „anjelskí investori“, jednotlivci alebo združenia.

Výsledkov v online priestore bude určite veľa a prvým krokom k úspechu je dobre sa v nich zorientovať.

Ďalšie možnosti sú výstavy, kongresy, networkingové eventy.

1 Prvé sito

Urobiť z celkovej ponuky užší výber je podobné ako vyberať si zamestnávateľa alebo kolegov. Snažíte sa o investorovi niečo zistiť (web, recenzie, odporúčania) a podľa toho ho posuniete alebo neposuniete do ďalšieho výberu.

Potenciálneho investora, ktorý sa dostal od užšieho kola, odporúčame kontaktovať. Aj spôsob komunikácie vám o ňom veľa napovie. Najskôr mu pošlite e-mail, ak do dvoch-troch dní neodpovie, kontaktujte ho telefonicky.

Výsledok z komunikácie rozhodne, či sa dostáva na short list – medzi najhorúcejších kandidátov.

2 Segment a hodnoty

Je fajn, ak máte na short liste (aj) takých investorov, ktorí sa špecializujú na vašu oblasť podnikania. Výhody sú v tom, že majú v danom segmente prehľad, skúsenosti aj kontakty.

Určite je však dobré, keď si s investorom sadnete aj hodnotovo a ľudsky. „Podľa našich skúseností je fajn, ak majú startuper a investor aspoň približne rovnaké hodnoty a nazeranie na svet. V duchu svojej životnej filozofie totiž budete v podnikaní pokračovať ďalej. Niekto je pripravený na tvrdú ,makačku‘, ktorá bude trvať celé mesiace a roky, iného odradí už druhá prekážka a tretie nedorozumenie s investorom. Skôr ako uzavriete s investorom zmluvu, mali by ste mať jasno v tom, či dokážete byť tím.“ odporúča Michal Porubän, náš odborník na investície.

3 Vaša hodnota je kľúč

Na stretnutiach s investorovom nebudete hovoriť len o vašom nápade a plánoch, ale hlavne o peniazoch.

„Poznať svoju hodnotu, mať dobrý biznis plán a zároveň odhadnúť objem potrebnej investície býva často pre začínajúcich podnikateľov problém.“ hodnotí realitu Michal Porubän.

Do výšky potrebnej investície treba zarátať všetky náklady, s ktorými viete počítať už dnes (mzdy, materiál, vývoj, výroba, marketing). „Zároveň treba počítať aj s istou rezervou vo forme hotovosti. Vytváranie rezervy a presná predstava o tom, koľko ste už do projektu investovali a odkiaľ financie pochádzali, zásadným spôsobom vstupujú do rozhodovacieho procesu investora.“

4 Ste partner, nie obchodník bez peňazí

Investor nie je ani záchranca, ani mecenáš. Vy máte dobrý nápad a investorov je viac ako dosť – preto si môžete vyberať.

Majte pritom na zreteli, že ste budúci partneri a navzájom sa potrebujete. Vaším cieľom je premeniť nápad na skutočnosť a zarobiť na tom. Cieľom investora je investovať svoje peniaze tak, aby mal z toho zisk.

5 Pozor na žralokov

Ak chce investor už v momente, keď vstupuje do vašej firmy alebo startupu, získať väčšinový podiel, radíme mať sa na pozore. „V našich vodách sú aj takíto žraloci. Neskúsený podnikateľ vôbec nemusí tušiť, že ak s tým bude súhlasiť, stratí nad svojím biznisom kontrolu.“ upozorňuje náš expert M. Porubän.

Štandardné je žiadať za vstup do startupu maximálne 25-percentný podiel. V prípade investovania do už zabehnutej firmy so stabilným cash flow môže ísť o 15- až 35-percentný podiel.

6 Chráňte si svoje vlastníctvo

Nechať si investičnú zmluvu vypracovať skúseným právnikom je dobrá investícia. Jej súčasťou býva aj dohoda o mlčanlivosti so stanovenými zmluvnými pokutami v prípade, keby investor porušil dohovor a váš nápad „predal“ tretej strane.

Aby ste sa ochránili, dajte si zaregistrovať ochrannú známku na svoje duševné vlastníctvo (technické riešenie, vynález, tovar, službu). Vlastníctvo majte na seba ako fyzickú osobu. Firme ju potom môžete poskytnúť formou licenčnej zmluvy.

Na podmienkach užívania vášho duševného vlastníctva sa treba s investorom vopred dohodnúť.

7 Rozhodovanie a právomoci

Investor je z pohľadu práva spoluvlastníkom firmy, bude mať podiel zo zisku, preto si vopred určte, ako sa bude zisk deliť. Aj toto treba mať detailne ošetrené zmluvne.

„Praktické je, ak je autor startupu či nápadu konateľom spoločnosti a investor zriadi a potom vedie dozornú radu. Obe strany tak majú kontrolu, ktorú potrebujú. Podnikateľ nad samotným podnikaním a investor nad financiami, ale musia fungovať spoločne ako partneri.“ uzatvára M. Porubän.

GRAMA a.s.
Mýtna 42
811 05 Bratislava
+421 911 323 242
investart@investart.sk
© 2022 GRAMA a.s., Všetky práva vyhradené. Vytvoril tím CITADELA
GRAMA a.s.
Mýtna 42
811 05 Bratislava

+421 911 323 242
investart@investart.sk