Podnikateľský štart bez peňazí: Dá sa to?

Nalejme si hneď na úvod čistého vína: bez peňazí sa nedá žiť, nieto ešte podnikať. Napriek tomu na rozbeh vlastného biznisu netreba mať vždy tisíce. Určite nie vo vlastnom vrecku.

Nalejme si hneď na úvod čistého vína: bez peňazí sa nedá žiť, nieto ešte podnikať. Napriek tomu na rozbeh vlastného biznisu netreba mať vždy tisíce. Určite nie vo vlastnom vrecku.

Každý druh podnikania si vyžaduje iné vstupné náklady. Administratívne poplatky spojené so zakladaním spoločnosti sú, samozrejme, pre všetkých rovnaké. Stoja rádovo stovky eur a zaberú niekoľko mesiacov času.

A potom je to už rôzne.

Keď na začiatok stačí málo

Začať podnikať aj s málom, možno dokonca takmer s nulou, sa dá v niektorých oblastiach služieb, napríklad v reklame a PR, v marketingu, finančnom poradenstve či realitách.

Poskytovanie týchto služieb sa dá robiť z domu, respektíve si nevyžadujú kúpu priestorov, čo znižuje počiatočné vstupy.

Samozrejme, podmienkou by mali byť premenné, ktoré sa za peniaze kúpiť nedajú, napriek tomu sú veľmi cenné a hodnotné - skúsenosti, znalosti, know-how a na škodu určite nie sú ani existujúce kontakty na potenciálnych klientov.

Odporúčame vyčleniť si už na začiatku rozpočet na vlastnú reklamu, lebo bez toho, aby sa informácia o ponuke služieb dostala k budúcim konečným užívateľom služby, sa podnikanie rozbieha ťažko.

Nezaškodí, ak do reklamy investujete viac ako do tvorby vlastného loga a značky. Aj tie sú dôležité, ale vo finále vás bude predávať to, čo viete robiť, ako to robíte a či o tom dokážete potenciálneho klienta presvedčiť do tej miery, že sa stane platiacim klientom.

Niekoľko tisíc by malo stačiť

Väčšina začínajúcich podnikateľov na Slovensku využíva na rozbeh podnikania vlastné nasporené finančné prostriedky alebo peniaze požičané od rodiny a známych.

V oblasti služieb, ako je napríklad starostlivosť o telo (kaderníctvo, kozmetika, manikúra, pedikúra), starostlivosť o zvieratá (ubytovanie, strihanie), predaj a kúpa tovaru a mnoho ďalších, stačí na začiatok niekoľko tisíc eur na nákup základného vybavenia a tovaru. Dá sa to navyše riešiť aj formou lízingu alebo komisionálneho predaja, takže výška vstupných nákladov nemusí byť vysoká.

Trochu iná je situácia v oblasti gastronómie a ubytovacích služieb – na štarte sú finančné vstupy relatívne vysoké (kúpa zariadení, vybavenia, technológií...) a návratnosť investície je pomerne dlhá.

Okrem vlastných financií môže pri rozbehu tohto druhu podnikania opäť pomôcť lízing.

Drahý/lacný startup

Mnoho podnikateľských príležitostí je v súčasnosti v oblasti informačných technológií. Startupy vyvíjajúce nové aplikácie alebo služby s využívaním IT majú budúcnosť aj potenciál.

Niektoré z nich si nevyžadujú ani veľké vstupné náklady, ale zvyčajne treba rátať s investíciou do ľudí aj zariadení bežne v desiatkach tisíc eur.

Tieto projekty si okrem vývoja prototypu vyžadujú relatívne dlhé testovanie. Ľudia pracujú, ale zisk zatiaľ neprodukujú.

V týchto prípadoch často nie je možné riešiť financovanie formou lízingu. Získať úver z banky môže byť tiež zložité, pretože nie je čím ručiť.

Existuje nápad, myšlienka, cieľ, možno prototyp, ale nič viac.

Toto je ideálna príležitosť na spojenie sa s dobrým investorom. Aj naša spoločnosť INVESTART rada vloží kapitál do projektov s potenciálom a je pripravená na to, že zisk začne prinášať až po niekoľkých rokoch.

Drahá výroba a priemysel

Najviac finančných prostriedkov si vyžaduje rozbehnutie nového výrobného podniku či podnikanie v oblasti poľnohospodárstva a agroturistiky.

Do týchto vôd sa začínajúci podnikatelia púšťajú málokedy, čo dáva zmysel. Okrem finančných prostriedkov a nápadu je úspech podmienený aj dostatkom skúseností, schopnosťou orientovať sa na trhu a reagovať rovnako nielen na jeho požiadavky, ale aj na existujúcu konkurenciu.

Ani tu nie je vylúčený vstup investičného partnera, pokiaľ ide o životaschopný projekt s pridanou hodnotou, ktorého cieľom nie je iba rýchly zisk.

Čo sa za peniaze kúpiť nedá

Ak rozmýšľate o podnikaní v niektorej z vyššie spomenutých oblastí alebo v niečom úplne inom, okrem peňazí budete určite potrebovať aj výdrž a odvahu.

Na oslovovanie potenciálnych investorov ju však netreba. Je to cesta, ktorá praje pripraveným a na ktorej sa nedá nič stratiť. Iba získať.

Ak si myslíte, že váš nápad má potenciál, radi si ho vypočujeme. Rovnako tak si v INVESTART radi nájdeme čas na debatu o podnikaní, ktoré už máte rozbehnuté, ale chceli by ste ho posunúť ďalej, expandovať alebo rozšíriť a hodil by sa vám partner, ktorý plány finančne zastreší. Na to je INVESTART (ako) stvorený.

GRAMA a.s.
Mýtna 42
811 05 Bratislava
+421 911 323 242
investart@investart.sk
© 2022 GRAMA a.s., Všetky práva vyhradené. Vytvoril tím CITADELA
GRAMA a.s.
Mýtna 42
811 05 Bratislava

+421 911 323 242
investart@investart.sk